16 днів проти насильства
Домашнє насильство – це не внутрішньосімейна справа чи особливості родинного спілкування. Це протиправні дії, яким немає виправдання та про які не можна мовчати.
В Україні існують закони, які захищають Вас від насильства. Одним з основних таких законів є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Відповідно до цього закону, людина має право на ефективний захист від домашнього насильства та отримання необхідної допомоги.
ЯК ДІЯТИ У СИТУАЦІЇ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА АБО ЙОГО ЗАГРОЗИ?
Якщо ви зазнаєте домашнього насильства або у вашій сім’ї існує загроза його вчинення, підготуйте особистий план безпеки, який допоможе вам у критичній ситуації.
1. Продумайте свої дії у випадку домашнього насильства.
2. Розкажіть про насильство тим, кому ви довіряєте (друзям, родичам).
3. Знайдіть таке місце, куди ви змоги б піти у разі небезпеки.
Ваші заходи безпеки можуть бути такими:
- Зробіть та заховайте у надійному місці запасні ключі від будинку/квартири або машини так, щоб у разі небезпеки ви могли швидко вийти та дістатися безпечного місця.
- У надійному та завжди доступному для вас місці заховайте певну суму грошей, важливі номери телефонів, паспорт, необхідні папери (документи дітей, свідоцтва, що підтверджують право володіння майном, медичні картки тощо), а також необхідні одяг і ліки.
- Якщо починається сварка, яка може закінчитися фізичним насильством, спробуйте перейти у приміщення, яке можна легко покинути. Намагайтесь триматися ближче до виходу. Уникайте суперечок у кімнатах, де є гострі та ріжучі предмети.
- Домовтесь зі своїми сусідами, щоб вони викликали поліцію, якщо почують шум і крики з вашого будинку/квартири. Коли приїде поліція, спробуйте максимально заспокоїтися та чітко викласти ситуацію, напишіть заяву про вчинене щодо вас чи ваших дітей насильство.
- Заздалегідь домовтесь з друзями або родичами про можливість надання вам тимчасового притулку в разі небезпеки. Важливо, щоб це були ті люди, які зможуть вас захистити та у яких кривдник відразу не знайде вас.
- Заздалегідь дізнайтесь телефони місцевих служб, які зможуть надати вам необхідну підтримку (кризовий центр, притулок для жінок, соціальна служба, телефон довіри тощо).
ЯК ПОВОДИТИСЯ У СИТУАЦІЇ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА, ЩОБ МІНІЗУВАТИ НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ:
- У жодному разі не з’ясовуйте стосунки з кривдником, який перебуває у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.
- У жодному випадку не відповідайте агресією на агресію.
- Не починайте кричати чи плакати. Говоріть із кривдником чітко. Спробуйте заспокоїтися самі та дайте час заспокоїтися кривднику (вийдіть в іншу кімнату, на вулицю тощо).
- Лише тоді коли ваш партнер заспокоївся та готовий адекватно спілкуватися, обговоріть ситуацію. У розмові використовуйте «Я-висловлювання» (говоріть про свої почуття та відчуття, не звинувачуйте та не докоряйте, пропонуйте вихід із ситуації: «Я почуваюсь збентежено, коли ти поводишся таким чином», «Давай ми спробуємо у таких ситуаціях діяти ось так…»).
ПАМ’ЯТАЙТЕ: є організації та спеціалісти, які готові вам допомогти, коли ваше життя та здоров’я у небезпеці! У сім’ї можуть зустрічатися декілька видів домашнього насильства, і воно може зачіпати всіх членів родини.
МІФИ – ЦЕ ПОШИРЕНІ ХИБНІ УЯВЛЕННЯ, ЯКІ ЗАВАЖАЮТЬ ЗАПОБІГАННЮ І ПОДОЛАННЮ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА.
Міф №1. Домашнє насильство існує лише у «неблагополучних» сім’ях.
Міф №2. Чоловіки, які агресивно виявляють ревнощі щодо своїх жінок (обмежують свободу, коло спілкування, встановлюють суворі правила сім’ї), таким чином демонструють свою любов д них.
Міф №3. У шлюбі не буває сексуального насильства.
Міф №4. Жінка сама провокує насильство.
Міф №5. Треба почекати, і все зміниться – буде добре, як колись.
Міф №6. Дітям потрібен батько, навіть якщо він агресивний. «Залишаюся тільки заради дітей».
ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД МІФІВ – ПЕРШИЙ КРОК ДО ПОКРАЩЕННЯ СТОСУНКІВ.
КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ПО ДОПОМОГУ?
Правоохоронні органи: 102 Національна поліція України
Гарячі лінії для постраждалих від домашнього насильства: 15 47 Урядова гаряча лінія з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статті. Цілодобово, безкоштовно. 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного) Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства. Цілодобово, анонімно, безплатно. 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарного) Національна дитяча «гаряча лінія».
Медичні установи.
Служба у справах дітей.
Громадські організації.
Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Координатор з питань запобігання та протидії насильства.
ПОРАДИ ПСИХОЛОГА
Comments